Grupa PKP: inwestycje w sprawne podróże po mostach kolejowych

Jak informuje Grupa PKP, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały w tym roku prace na 168 mostach w całym kraju. W budowie są m.in. nowe przeprawy nad Wisłą w Krakowie, nad Bugiem na trasie Rail Baltica i nad Pilicą w Warce – na linii ze stolicy do Radomia. Modernizacje kolejowych mostów usprawniają podróże i przewóz towarów. Po przebudowanych mostach pociągi pojadą szybciej, będzie możliwość bezpiecznego przejazdu większej liczby składów.

 

Nowy most na Wiśle

Wykonawca rozpoczął montaż głównych elementów konstrukcji. Pierwsze dwa łuki mostu są już na swoim miejscu. Następnie montowane będą elementy nad nurtem rzeki. Wykorzystywane są do tego ciężkie dźwigi. W sumie łuki mostu będą się składać z 42 części. Wszystkie razem ważą ok. 940 ton. Stalowe elementy przyjechały z luksemburskiej huty, a przygotowanie do montażu odbywa się w Krakowie. Kolejnym krokiem będzie montaż torów na obiekcie. Do końca 2020 r., dzięki miliardowej inwestycji z wykorzystaniem środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”, w Krakowie powstaną m.in. trzy mosty, po których pociągi pojadą z prędkością do 100 km/h. Zapewnią one szybsze podróże koleją przez miasto i usprawnią komunikację aglomeracyjną na linii Kraków Główny – Kraków Płaszów. Więcej na krakow-rudzice.pl.

Koleją z Warszawy do Białegostoku nad Bugiem

Na trasie Rail Baltica pociągi kursują po nowej 300-metrowej przeprawie nad Bugiem. Docelowo obok powstanie bliźniaczy obiekt dla drugiego toru. Trwa demontaż przęseł starego obiektu. Most umożliwiający przeprawę pociągów przez rzekę dwutorowo, zwiększy przepustowość trasy, będzie mogło po niej przejechać więcej pociągów niż dotychczas. Konstrukcja mostu dla każdego z torów będzie miała pięć 60-metrowych łukowych przęseł, wysokość dźwigarów to ponad 12 m. Efektem prac będą krótsze i wygodniejsze podróże oraz sprawny przewóz towarów z Warszawy do Białegostoku. Wartość przebudowy to ponad 47 mln zł netto. Więcej na rail-baltica.pl.

Nad Wieprzem łączymy Lubelszczyznę ze stolicą

Gotowe są już konstrukcje mostów nad Wieprzem w Dęblinie. Obiekty o długości 170 m i szerokości 22 m są osadzone na wyremontowanych podporach i przebudowanych przyczółkach. Zostały wsunięte na podpory za pomocą specjalnych siłowników. Po jednej konstrukcji jeżdżą pociągi towarowe obsługujące m.in. Zakłady Azotowe w Puławach. Drugi obiekt zostanie oddany do użytku wraz z jednym torem na odcinku Dęblin – Lublin. Mosty zapewnią szybki i bezpieczny przejazd pociągów pasażerskich ze stolicy na Lubelszczyznę oraz umożliwią kursowanie ciężkich składów towarowych (o nacisku 221 kN/oś). Wartość przebudowy obiektu to blisko 21 mln zł. Więcej na warszawa-lublin.pl.

Kolejowe mosty zmieniają się na Mazowszu

W stolicy trwa przebudowa Mostu Gdańskiego. Nad Wisłą zdemontowano 9 starych przęseł przy użyciu ciężkich dźwigów na barkach. Trwa montaż nowych, bardziej wytrzymałych konstrukcji. Wykonawca przygotowuje się do osadzenia 2 pierwszych przęseł na filarach. Wzmacniane są podpory mostu osadzone w wodzie. Przeprawa będzie dostosowana do przejazdu cięższych składów i wyższych prędkości dla pociągów pasażerskich – 120 km/h, a towarowych – 100 km/h. Efektem prac będzie sprawniejszy ruch pociągów w aglomeracji warszawskiej. Inwestycja PLK warta jest ponad 75 mln zł.

Na trasie z Warszawy do Radomia rozpoczęła się przebudowa mostu nad Pilicą w Warce. Trwają prace przy montażu podpór tymczasowych mostu, na których zamontowana zostanie nowa trzyprzęsłowa konstrukcja kratownicowa. Most, po którym obecnie jeżdżą pociągi zostanie rozebrany. W miejscu jednotorowej dziś przeprawy przez rzekę docelowo ruch prowadzony będzie 2 torami. Dzięki inwestycji za 19 mln zł, pociągi pojadą szybciej niż obecnie – z prędkością 160 km/h.

Towary na tory ze Śląska do portów

Sprawny przewóz towarów zapewni zmodernizowany most nad Kanałem Kędzierzyńskim, na trasie ze stacji Toszek Północ do Starego Koźla. To jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku do transportu węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego m.in. do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Wykonawca przygotowuje się do demontażu starej konstrukcji mostu. Wykorzystywane są specjalne barki. Następnie zamontowane będą nowe podpory, na które wsunięta będzie nowa stalowa konstrukcja. Dzięki odnowieniu infrastruktury pociągi towarowe pojadą szybciej, możliwy będzie przejazd większej liczby składów. Wartość prac to 7 mln zł. Więcej na towarynatory.pl.

Z Lublina do Stalowej Woli z widokiem na San

W ramach prac na trasie Lublin – Stalowa Wola Rozwadów zaplanowano remont stalowego mostu na Sanie w Kępie Rzeczyckiej za 16 mln zł netto. Prace obejmą wzmocnienie trójprzęsłowej konstrukcji z kratownic oraz podpór obiektu. Rozpoczęcie prac jest planowane w kwietniu br. Po elektryfikacji linii i przebudowie obiektu pociągi pasażerskie przyspieszą do 120 km/h. Podróż z Lubelszczyzny na Podkarpacie będzie atrakcyjniejsza.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zarządzają 3 326 mostami na liniach eksploatowanych. Łączna długość obiektów, wykorzystywanych w ruchu pasażerskim i towarowym wynosi 133,5 km. W 2018 r. PLK prowadziły roboty na ok. 100 obiektach. W tym roku planowane są prace na ponad 160 mostach. Celem modernizacji jest podwyższenie parametrów technicznych mostów i dostosowanie ich do coraz wyższych możliwości linii. Dzięki inwestycjom realizowanym z Krajowego Programu Kolejowego wzrosną możliwości tras kolejowych. Konstrukcje lepiej posłużą przewozom towarów i podróżnych.

PLK inwestują także w nowoczesny sprzęt. Zakupiony w tym roku specjalistyczny pojazd do kontroli mostów i wiaduktów usprawni prace utrzymaniowe.

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKP