Gra mobilna „Kolejowe ABC”

Gra mobilna „Kolejowe ABC” cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Aplikacja została pobrana już przez ponad 18 000 osób. Za jej pomocą dzieci w łatwy sposób poznają i przyswajają zasady bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, a przy tym zdobywają atrakcyjne nagrody.

 

Aplikacja „Kolejowe ABC” to gra edukacyjna, która uczy poprzez zabawę. Podczas rozgrywki gracze mają okazję poznać zasady bezpieczeństwa kolejowego na wsi, w mieście, na dworcu i w pociągu. Dotychczas udział w grze wzięło ponad 18 000 osób, a średni czas spędzony w aplikacji przez zarejestrowanych uczestników wynosił około 168 minut.

W ramach „Kampanii Kolejowe ABC” w 2019 r. i 2020 r. Urząd Transportu Kolejowego zorganizował łącznie 8 konkursów dla uczniów klas IV-VI. Zadania konkursowe polegały na uzyskaniu jak największej liczby punktów dla swojej klasy w aplikacji mobilnej „Kolejowe ABC”. Województwa, które zdobyły największą liczbę punktów to lubelskie – 60 390 548, warmińsko-mazurskie – 16 857 425, małopolskie – 16 662 822 i mazowieckie – 14 259 752.

Nagrodą główną w każdym konkursie była 5-dniowa wycieczka na zieloną szkołę. Podczas każdego wyjazdu laureaci konkursu brali udział w grach, zabawach i interaktywnych zajęciach z zakresu bezpieczeństwa kolejowego przeprowadzonych przez zespół Kolejowego ABC. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu przejazdów kolejowych, torów, w pociągu, na dworcu i peronie. Wycieczki zorganizowane były miedzy innymi w Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, do Augustowa czy Beskidu Żywieckiego. Podczas każdej zielonej szkoły zwycięzcy uczestniczyli w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, zajęciach integracyjnych, konkursach i zawodach sportowych. Jedną z atrakcji podczas każdej zielonej szkoły był przejazd kolejką wąskotorową.

Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca w konkursach były pakiety edukacyjne, zawierające m.in. książki edukacyjne, kredki i odblaski.

 

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego