Dźwiękowy system odstraszania zwierząt już na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zdecydowały się na zainstalowanie systemu UOZ na odcinku między Białą Podlaską a Terespolem, w celu zmniejszenia ryzyka wtargnięcia zwierząt, takich jak łosie, jelenie i sarny, na tory przed przejeżdżającym pociągiem.

Na tym 12-kilometrowym szlaku zainstalowano 15 urządzeń UOZ, emitujących dźwięki, które odwołują się do zaprogramowanych genetycznie mechanizmów lękowych zwierząt przed drapieżnikami i zagrożeniem. Urządzenia wydają odgłosy, takie jak wycie wilka, głosy sójki czy kruka, co powoduje, że zwierzęta zatrzymują się i nie wchodzą na tory przed pociągiem. Dzięki temu mieszkańcy lasu mogą swobodnie przemieszczać się przez szlak kolejowy, nie zmieniając swoich nawyków migracyjnych.

Podobne urządzenia zabezpieczają prawie 65 km linii kolejowych wzdłuż tras zarządzanych przez PLK, w tym m.in. Warszawa Gdańsk (lk9) czy Warszawa-Katowice (lk1). Lokalizacje do montażu urządzeń UOZ dobierane są we współpracy z miejscowymi nadleśnictwami, kołami łowieckimi i dyrekcjami parków.

Montaż urządzeń ochrony zwierząt na linii kolejowej między Białą Podlaską a Chotyłowem był częścią zadania „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol”, które zostało współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę”. Wartość całego projektu wynosi 734,3 mln złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są pionierami w Europie, gdyż kilka lat temu zainstalowały pierwszy UOZ na odcinku między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, gdzie znajduje się jeden z wielu naturalnych szlaków migracji zwierząt. W ramach prac modernizacyjnych tras kolejowych, PLK zapewniają także przejścia dla średnich zwierząt i dużych ssaków oraz przepusty dla małych zwierząt, w tym płazów i gadów.

Źródła: https://www.nakolei.pl/pkp-plk-zamontowaly-dzwiekowy-system-odstraszania-zwierzat-na-szlaku-do-terespolu/

https://lublin.tvp.pl/68775143/kolej-wie-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zwierzat