Dzień Kota – pupil w podróży!

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Kota. Warto przypomnieć sobie zasady podróżowania pociągiem z naszymi pupilami. Jest to bardzo ważne dla komfortu podróży zarówno zwierząt, jak i współpasażerów.

Szczegółowe zasady podróżowania zwierząt są ustalane przez przewoźników kolejowych. Przed wyruszeniem w drogę warto więc zapoznać się z odpowiednim regulaminem.

Ogólne zasady są jednak zbliżone i wyglądają następująco:

  • Podróżny może przewieźć jedno zwierzę.
  • Ewentualnej opłacie podlega tylko przewóz psa.
  • Każdy pies musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
  • Małe zwierzęta domowe oraz małe psy przewozimy bezpłatnie w transporterach (koszach, kontenerach, klatkach itp.). Za zwierzęta domowe uznaje się zwierzęta, które tradycyjnie przebywają z człowiekiem w jego domu i są utrzymywane w charakterze jego towarzysza.
  • W trakcie podróży duże psy muszą nosić kaganiec i mieć zapiętą smycz.
  • Dla psa przewożonego swobodnie (tj. bez kosza, klatki, kontenera itp.) powinieneś wykupić bilet (patrz tabela).
  • Dla psa przewodnika (osoby niewidomej lub niedowidzącej) obowiązuje ustawowa zniżka 95%. Jednak wielu przewoźników nie pobiera tej opłaty (patrz tabela).
  • W wagonach przedziałowych pociągów PKP Intercity przewóz psa może odbywać się za zgodą innych pasażerów (nie dotyczy wagonów bezprzedziałowych). Jeżeli jednak ktoś się sprzeciwi, konduktor powinien znaleźć dla was miejsce w innej części pociągu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, musisz wraz z psem opuścić pociąg.
  • W razie potrzeby musisz posprzątać po swoim pupilu.
  • Psy nie mogą przebywać na siedzeniach w wagonie. Nie mogą również przebywać w wagonach gastronomicznych. Przewóz psa w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia wymaga wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

Ograniczenia nie dotyczą psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących oraz służbowych. Przejazd psa przewodnika osoby niewidomej lub niedowidzącej odbywa się z 95% ulgą, chyba że przewoźnik oferuje przejazd bezpłatny.


Należy pamiętać o tym, żeby zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort podróżowania. Powinniśmy się zaopatrzyć np. w książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, solidny transporter, wygodne szelki, wodę, wyściółkę oraz przybory na wypadek konieczności posprzątania po załatwieniu potrzeb fizjologicznych.

Podróż zwierzakowi uprzyjemnią także zabawki z zapachem wyniesionym z domu czy smaczki w nagrodę za dobre zachowanie, a przed rozpoczęciem przejazdu warto wziąć pupila na długi spacer i intensywnie się z nim pobawić.

Źródła: https://utk.gov.pl/pl/pasazerowie/kolejowe-faq/przewoz-zwierzat/18905,Przewoz-zwierzat.html

https://www.krakvet.pl/artykuly/cztery-lapy-w-podrozy-jak-bezpiecznie-przewiezc-psa-lub-kota-pociagiem-autobusem-lub-komunikacja-miejska/