Dzień Kolejarza 2022!

Dzisiejsze święto to dobry moment, by na chwilę zastanowić się nad tym, z czym wiąże się prace na kolei. Wszystkiego dobrego życzymy polskim kolejarzom! To dzięki Wam i Waszej pracy tysiące Polaków może codziennie dojechać do miejsca pracy, wrócić do domu na święta, czy wyjechać na urlop. Pamiętamy też o Waszym wkładzie w rozwój transportu, handlu i gospodarki krajowej. Dziękujemy!

21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, „że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”.


Więcej o św. Katarzynie Aleksandryjskiej, patronce kolei, można przeczytać w moich innych wpisach:

http://kolejnakolej.info/patronka-kolejarzy-sw-katarzyna-aleksandryjska-cz-1/

oraz na:

http://kolejnakolej.info/patronka-kolejarzy-sw-katarzyna-aleksandryjska-cz-2/


Pierwsze główne uroczystości  25 listopada odbyły się w Lublinie i zbiegły się z odsłonięciem oraz poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.

Dzień Kolejarza sięga swoją historią II RP. Obchodzono go wtedy we wrześniu. Nie miał wtedy tak oficjalnego charakteru jak współcześnie, ale w uroczystościach brali udział przedstawiciele rządu i Kościoła. Data Święta Kolejarza była ruchoma.

Sytuacja zaczęła zmieniać się po II wojnie światowej. Święto zmieniło nazwę na: Dzień Kolejarza Polski Ludowej, a obchodzono je, tak jak przed wybuchem wojny, we wrześniu. Obchodom nadano charakter centralny – wręczano podczas nich honorowy tytuł Zasłużonego Kolejarza (razem z medalem).

Wszystkiego najlepszego!

Życzę Państwu oraz Państwa rodzinom i bliskim zdrowia, szczęścia oraz pomyślności na polu zawodowym i w życiu osobistym. Oby z codziennej pracy na kolei czerpali Państwo wiele satysfakcji, spełnienia zawodowego i radości. Kolejarz to zawód wyjątkowy, bo pełen tradycji i służby dla drugiego człowieka.

To dzięki Państwa wysiłkom istnieje przepływ wielu towarów i codziennie tysiące pasażerów mogą dotrzeć do swoich domów, miejsc pracy czy na urlop.

Niech 25 listopada będzie dniem, w którym będą Państwo mogli w spokoju świętować, odpocząć po pracy i przypomnieć sobie historię patronki kolei, św. Katarzyny Aleksandryjskiej!

Wszystkiego Dobrego!

Źródło: https://www.wikiwand.com/pl/Dzie%C5%84_Kolejarza