DYSONAPP

Pisałem już o przejazdach kolejowych i wypadkach spowodowanych przez kierowców i pieszych omijających zapory. Tym razem będzie o bezpieczeństwie na przejazdach niestrzeżonych i fajnym sposobie ostrzegania o zbliżających się pociągach, ale najpierw kilka słów wyjaśnienia.

Niestrzeżone przejazdy kolejowe wymagają od uczestników ruchu (kierowców i pieszych) szczególnej ostrożności, a bywa z tym różnie. Gminy, na których terenie znajdują się takie przejazdy czasami chcą poprawić bezpieczeństwo i wnioskują o zmianę kategorii przejazdu na wyższą oraz wyposażenie go w sygnalizację (czasem także w zapory). I tutaj pojawia się problem, ponieważ związane z tym prace są bardzo kosztowne.

Każda inwestycja wykonywana na terenie kolejowym, w pobliżu torów wymaga masy projektów, uzgodnień, stosowania wyśrubowanych norm. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że nowa instalacja albo budowla będzie bezpieczna dla przejeżdżających pociągów, pracowników kolei i wszystkich innych zainteresowanych.

Znalazłem urządzenie pomyślane w taki sposób, że zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach i przejściach ale nie wymaga kosztownych uzgodnień i wielomilionowych inwestycji. Patent polega na tym, że każdy element systemu można umieścić w takiej odległości od torów, że nie jest to już teren kolejowy, więc prace są znacznie tańsze i prostsze. System może być konfigurowany na wiele sposobów. Opiera się na wyświetlaczach wielkoformatowych umieszczanych przy drodze przed przejazdem i kamerach – detektorach ruchu zainstalowanych w pobliżu torów.

W zależności od potrzeb na wyświetlaczu może być prezentowana informacja graficzna z ostrzeżeniem o zbliżającym się pociągu, obraz torów albo inny komunikat przewidziany przez inwestora. Proste, łatwe i skuteczne. Rozwinięcie skrótu jest nieco przydługie: DYSONAPP oznacza Dynamiczny System Ostrzegania na Przejeździe drogowym i Przejściu dla pieszych.

Urządzenie zaprojektowali i wykonali inżynierowie z Krakowskich Zakładów Automatyki, więcej możecie przeczytać i zobaczyć na ich stronie www: http://www.kza.krakow.pl/info,dysonapp,40.htm

Jak dla mnie idealny pomysł. Stosunkowo tani, skuteczny, szybki w realizacji i z dużym potencjałem na przyszłość, bo zaprojektowany jako system. W miarę potrzeb można go rozbudować, przekonfigurować, dostosować do zmiany sytuacji, zabudowy, organizacji ruchu. Pierwszy egzemplarz zainstalowano przed kilku laty w Rabce.