Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Jak podaje Grupa PKP, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A otrzymały ponad 830 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na modernizację linii Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice oraz budowę Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Inwestycje zwiększą komfort podróżowania i usprawnią podróże koleją.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie dwóch inwestycji: „Prace na linii kolejowej nr 93 na odcinku Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice” oraz „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych”. Łączna wartość dofinansowania dla obu projektów to ponad 830 mln zł.

Szybciej i wygodniej koleją w Małopolsce Zachodniej

PLK zrealizują inwestycje na trasie kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice w trybie „projektuj i buduj”. Obecnie już trwa projektowanie, zgodnie z podpisanymi wcześniej umowami na odcinkach Trzebinia – Oświęcim i Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Prace budowlane rozpoczną się w II połowie bieżącego roku, a zakończą w 2021 r. Inwestycja zapewni szybsze i bezpieczniejsze podróże oraz przewóz towarów pomiędzy Małopolską a Śląskiem. Czas przejazdu z Trzebini do Czechowic Dziedzic skróci się o ok. 30 min.

SDIP na sieci kolejowej

W ramach inwestycji PLK zamontują urządzenia Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na 133 stacjach i przystankach na terenie sześciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. SDIP zostanie zabudowany w 79 lokalizacjach na linii nr 3 (Warszawa Zachodnia – Kunowice) – m.in. na stacjach: Ożarów Mazowiecki, Boża Wola, Konin, Koło, Łowicz, Kostrzyn Wielkopolski, Zbąszynek, Sochaczew, Poznań Wschód i Poznań Garbary.

Prace obejma także 31 obiektów h na linii nr 2 (Warszawa Zachodnia – Terespol) – np. na stacjach: Biała Podlaska, Mińsk Mazowiecki, Siedlce Zachodnie, Sulejówek Warszawa Rembertów i Wesoła oraz Warszawa Targówek (linia nr 9). SDIP zostanie zamontowany również na Dolnym Śląsku m.in. na stacjach: Legnica, Środa Śląska, Wrocław Leśnica, Bolesławiec, Chojnów i Węgliniec. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zabudują system na istniejących zasobach sieciowych. Zarządca infrastruktury planuje ogłosić kolejne przetargi.

Całkowita wartość projektu pn. „Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych” to ponad 211 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 146 mln zł.

 

Firmą, która także korzysta w prowadzonych projektach z dofinansowania Unii Europejskiej są Krakowskie Zakłady Automatyki, które od wielu lat świadczącą usługi w zakresie realizacji projektów, związanych z infrastrukturą kolejową, modernizacją linii kolejowych oraz montażem urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

 

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKP