Bezpieczny piątek ‒ wakacyjna akcja polskich kolei

Wyjazdy wakacyjne powinny być nie tylko przyjemne, ale też bezpieczne. Wybieracie się w trasę pociągiem? Polskie koleje ruszyły z akcją „Bezpieczny piątek”, która ma na celu podniesienie standardu bezpieczeństwa pasażerów.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei monitorują pociągi, stacje i kolejowe szlaki, przypominają kierowcom oraz pieszym o zasadach przekraczania torów i dodatkowych oznakowaniach #ŻółtaNaklejkaPLK. Jak informuje Grupa PKP,  Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych w czasie wakacji – szczególnie w pociągach i na stacjach. Sprawdzane są także częściej służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”, by zapobiec wkraczaniu na  tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom. Straż Ochrony Kolei współpracuje m.in. z funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej. W terenie jest  wykorzystywany nowoczesny sprzęt. Całodobowo pracuje 9 mobilnych centrów monitoringu. Podczas działań nocnych funkcjonariusze korzystają z noktowizorów i okularów termowizyjnych. Linie kolejowe monitorowane są z wykorzystaniem foto-pułapek.

Dla bezpieczeństwa, do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK  – (22) 474 00 00. 

 

A Wy spotkaliście podczas swojego wakacyjnego wyjazdu funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei? Jakie są Wasze wrażenia z podróży, pod względem poziomu bezpieczeństwa, ale nie tylko?

 

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKP